Početna inspiracija
Početnu inspiraciju za bavljenje psihoterapijom nalazim u tome što sam i sama, pre profesionalnog bavljenja psihoterapijom, bila nečiji klijent. Tokom adolescencije prvi put sam potražila pomoć psihoterapeuta i iskusila šta znači baviti se ličnim poteškoćama, ponašanjem, mislima i emocijama u strukturisanom i vođenom psihoterapijskom procesu. Tada sam posmatrajući moju psihoterapeutkinju i učestvujući u našem odnosu uvidela koliko je posao psihoterapeuta značajan, pre svega zbog uticaja koji može da ima na poboljšanje kvaliteta života ljudi. Utisak mi je bio da je to human i empatičan način da se ostavi trag i napravi promena. Za mene lično u kontekstu izbora profesije to je jedino imalo smisla.
Konstruktivistički pogled na svet
Pored toga što je moj lični pogled na svet uvek bio blizak konstruktivističkom, tokom studija teme koje su me interesovale i dodatno podstakle da se odlučim za edukaciju iz konstruktivističke psihoterapije, a posle i praktikovanje iste, bile su teorije koje govore o postojanju različitih ličnih perspektiva, referentnih okvira, shema, konstrukata putem kojih svaka osoba osmišljava svet, nameće značenja i na osnovu kojih bira da dela.
Veštine terapeuta
Smatram da se jedna od najdragocenijih veština neophodnih za rad sa ljudima koju konstruktivizam razvija kod psihoterapeuta ogleda u širini i neisključivosti u sagledavanju sveta i razumevanju različitih konteksta u kojima ljudi žive. Ovakvim pristupom ne stavljamo ljude u unapred definisane kategorije ili dijagnoze, u normalno ili patološko, već prihvatamo trenutnu perspektivu osobe kao validnu (bez obzira koliko ta perspektiva osobi donosi poteškoća) i podstičemo je da aktivno angažuje svoje kapacitete i da kroz negujuć i poverljiv terapijski odnos istraži i razume šta je to zapravo dovodi na terapiju, koji obrasci neadaptivnog i neodrživog ponašanja je sprečavaju da živi život kakav želi, i naposletku, šta ona misli da je za nju najbolji pravac promene u kojem želi da se uputi i na koji način to može da postigne.
Zato je važno napomenuti da je psihoterapija dugoročan proces i da se odnos između psihoterapeuta i klijenta gradi. Kao i u bilo kojem drugom važnom odnosu, potrebno je vreme da se osobe upoznaju i da klijent utvrdi da li je izabrani psihoterapeut, i modalitet koji primenjuje, odgovarajuć za njega. Sa druge strane, zadatak je psihoterapeuta da taj odnos učini bezbednim i punim poverenja, jer u njemu osoba elaboriše važne teme i možda po prvi put govori o najbolnijim i najtužnijim iskustvima koja je doživeo.
Kontinuirano osmišljavanje
Verujem da je život protok događaja koje mi kontinuirano moramo da osmišljavamo kako bi on imao smisla za nas. Zato je i prirodno da iznova ulazimo u nove cikluse iskustva, u tranzicije i promene. Neretko se na tom putu hvatanja u koštac sa životom dogodi da se osetimo zarobljeno ili nekompetentno da se izborimo sa izazovima i tada shvatamo da je vreme za promenu. Iako promena i rad na sebi u različitim aspektima često nisu nimalo laki, verujem da nam psihoterapija nudi povoljan kontekst u kojem možemo da preispitamo i napustimo dosadašnje hipoteze o životu u kojima smo se zaglavili i izgradimo nove, za nas održivije, i smislenije hipoteze.
Veštine i kompetencije
formalno obrazovanje
psihoterapijska edukacija
Osnovne i master studije andragogije, Filozofski fakultet, Univerzitet u Beogradu
Diploma iz konstruktivističke psihoterapije i savetovanja, Udruženje konstruktivista Srbije
online ili uživo seanse
multijezičnost
multikulturalno iskustvo
rad sa kompanijama
Individualna psihoterapija sa odraslima
Seanse na srpskom i engleskom jeziku
Rad sa osobama iz različitih geografskih podneblja i
socio-kulturnih konteksta
Pružam uslugu osmišljavanja
well-being programa i psihološkog savetovanja zaposlenih u kompanijama